Skip to content

Osho: Po prostu powiedz „tak”

19/10/2011

Zazwyczaj naszą podstawową postawą jest „nie”. Dlaczego? Ponieważ dzięki „nie” czujemy, że jesteśmy kimś. Matka czu­je, że jest kimś – może czegoś zabronić. Wola dziecka zostaje zanegowana, jego ego cierpi, a ego matki zostaje podbudowa­ne. „Nie” podbudowuje ego; jest dla niego pożywką. Właśnie z tego powodu doskonalimy się w mówieniu „nie”.

Na każdym etapie życia znajdziesz ludzi mówiących „nie. Ponieważ dzięki „nie” czujesz swój autorytet-jesteś  kimś, możesz odmówić.  Powiedzenie: „tak, proszę pana”, sprawia, że czujesz się jak podwładny, zależny od kogoś; czujesz się nikim.

„Tak” jest pozytywne, „nie” jest negatywne.

Pamiętaj o tym: „nie” podbudowuje ego, „tak” jest formą od­słonięcia siebie. „Nie” wzmacnia ego. „Tak” niszczy je.

Zawsze najpierw przekonaj się, czy w danej sytuacji potra­fisz powiedzieć „tak”. Tylko wtedy mów „nie”, jeśli nie możesz powiedzieć „tak”, jeśli jest to niemożliwe.

Zazwyczaj jednak w pierwszej kolejności mówimy „nie”. Do­piero gdy niemożliwe jest powiedzenie „nie”, tylko wtedy, czu­jąc się pokonani, mówimy „tak”.

Wypróbuj to kiedyś, potraktuj jak ślubowanie, by przez dwa­dzieścia cztery godziny w każdej sytuacji zaczynać od „tak”. Za­uważ, jak głębokie odprężenie ci to przyniesie. Codzienne sprawy. Dziecko prosi byś pozwolił mu pójść do kina. Ono i tak pójdzie, twoje „nie” nic nie będzie znaczyć. Wręcz przeciwnie – stałoby się wyzwaniem, próbą sił; gdy za jego pomocą ty starasz się wzmacniać swoje ego, dziecko próbuje umocnić własne. Będzie starało się przeciwstawić twojemu „nie”, a zna sposoby na zamianę twojego „nie” w „tak”; wie, jak je prze­mienić. Będzie to wymagać pewnego wysiłku, nalegania, ale twoje „nie” przeistoczy się w „tak”.

Przez dwadzieścia cztery godziny próbuj więc w każdej sytua­cji zaczynać od „tak”. Będzie ci trudno, ponieważ uświadomisz sobie, że „nie” i tak pojawi się pierwsze! We wszystkim „nie” po­jawia się pierwsze – to stało się już nawykiem. Nie ulegaj mu. Ko­rzystaj z „tak” i patrz, jak ono cię relaksuje.

Prawidłowe myślenie oznacza rozpoczynanie od „tak”. Nie chodzi o to, że nie wolno ci nigdy powiedzieć „nie”; oznacza jedynie, że masz zacząć od „tak”. Patrz z umysłem nastawionym na „tak”. I do­piero jeśli jest to niemożliwe, mów „nie”. Nie znajdziesz wielu okazji do „nie”, jeśli zaczniesz mówić „tak”. Jeśli rozpoczniesz od „nie”, nie będziesz miał możliwości często mówić „tak”. Dobry począ­tek to dziewięćdziesiąt procent sukcesu. Początek nadaje barwę wszystkiemu, nawet zakończeniu. Myśleć prawidłowo oznacza myśleć, współodczuwając. Myśl, mając umysł nastawiony na „tak”.

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: