Skip to content

Osho – Bieganie, jogging i pływanie

02/07/2013

medytacjaZachowywanie czujności w ruchu jest łatwe i naturalne. Gdy siedzisz w wyciszeniu, zaśniecie jest naturalne. Gdy leżysz na łóżku, bardzo trudno jest zachować czujność, bo cala sytuacja sprzyja zaśnięciu. Ale w ruchu, rzecz jasna, nie możesz zasnąć, funkcjonujesz uważniej. Jedynym problemem jest to, że ruch może stać się mechaniczny.

Naucz się stapiać w jedno ciało, umysł i duszę. Znajdź sposoby, w których możesz funkcjonować jako pewna jedność.

Biegającym zdarza się to wiele razy. Pewnie nie myślałeś, że bieganie może być medytacją, ale biegający czasami doznają ogromnego przeżycia medytacji i są zaskoczeni, bo tego nie szukali – kto by pomyślał, że biegnący człowiek doświadczy Boga? A tak się dzieje. A teraz bieganie coraz bardziej staje się nową formą medytacji.

Może to nastąpić podczas biegu. Jeśli kiedyś biegałeś, jeśli radowało cię bieganie wcześnie rano, gdy powietrze jest świeże i młode, i cały świat wraca ze snu, budzi się – biegłeś, i ciało wspaniale funkcjonowało, świeże powietrze, nowy świat, na nowo zrodzony z ciemności nocy, wszystko wkoło śpiewało, czułeś się żywy… przychodzi ta chwila, gdy biegnący znika i zostaje tylko biegnięcie. Ciało, umysł i dusza zaczynają działać razem – nagle wyzwolony jest wewnętrzny orgazm.

Medytacja to lek. To jedyny lek. Zapomnij więc o swoich problemach, po prostu wejdź w medytację.

Biegający czasem przypadkowo napotykają doznanie czwartego, turiya, ale przegapiają je – myślą, że ich radowanie się tą chwilą było tylko skutkiem biegnięcia – że to cudowny dzień, zdrowe ciało i taki piękny świat, i że był to tylko jakiś nastrój. Nie zauważają tego – ale sądzę, że gdyby to zauważali, biegający może zbliżyć się do medytacji tak bardzo, jak nikt inny.

Jogging może być ogromną pomocą, pływanie może być ogromną pomocą. Wszystko to trzeba przemienić w medytację.

Porzuć te stare wyobrażenia o medytacji, że medytacją jest tylko siedzenie pod drzewem w jakiejś pozycji jogi. To tylko jeden ze sposobów, i dla paru osób jest on może odpowiedni, ale nie nadaje się dla wszystkich. Dla małego dziecka nie jest to medytacja, jest to tortura. Dla młodego człowieka, który jest pełen życia, wibrujący, jest to tłumienie, nie medytacja.

Rankiem zacznij bieg. Zacznij od połowy kilometra, potem jeden kilometr, w końcu dojdź do przynajmniej pięciu kilometrów. Biegnąc używaj całego ciała. Nie biegnij tak, jakbyś był w kaftanie bezpieczeństwa. Biegnij jak małe dziecko, używając całego ciała – dłoni i stóp – i biegnij. Oddychaj głęboko, brzuchem. Potem siądź pod drzewem, odpocznij, poć się, niech przyjdzie chłodny wietrzyk; odczuwaj spokój. Będzie to bardzo głęboką pomocą.

Czasem po prostu stań na ziemi, bez butów, i czuj chłód, miękkość, ciepło. Cokolwiek ziemia gotowa jest dać w tej chwili, odczuwaj to i pozwól temu przez siebie przepływać, i pozwól swej energii spływać do ziemi. Bądź połączony z ziemią.

Gdy jesteś połączony z ziemią, jesteś połączony z życiem. Gdy jesteś połączony z ziemią, jesteś połączony z ciałem. Gdy jesteś połączony z ziemią, stajesz się bardzo wrażliwy i scentrowany – i to tego właśnie potrzeba.

To jest cała sztuka medytacji – jak być głęboko w działaniu, jak wyrzec się myślenia i jak przekształcić tę energię, która porusza się w myśleniu, w świadomość.

Nigdy nie stań się ekspertem od biegania – bądź amatorem, aby można było zachować czujność. Jeśli odczujesz, że bieganie stało się automatyczne, porzuć je – spróbuj pływania. Jeśli to stanie się automatyczne, wtedy tańczenie. Pamiętać należy o tym, że ruch jest jedynie sytuacją służącą stworzeniu świadomości. Dopóki stwarza świadomość – dobrze. Gdy przestanie stwarzać świadomość, przestanie być przydatny, zmień go na inny ruch, w którym znów będziesz musiał być czujny. Nigdy nie pozwól, aby jakakolwiek aktywność stała się automatyczna.

Reklamy
One Comment leave one →
  1. 20/05/2015 15:40

    Bardzo głębokie i piękne…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: