Skip to content

Naprzemienne oddychanie nozdrzami

31/03/2015

rebirthingJest to najgłębsze i najpotężniejsze ćwiczenie oddechowe, służące oczyszczeniu duchowemu i fizycznemu.

Wdech należy wziąć cicho przez lewe nozdrze, zatrzymać tak długo, jak dobrze się z tym czujesz, i cicho wypuścić przez prawe. Następnie powietrze jest brane cicho przez prawe nozdrze, zatrzymywane i wydychane przez lewe.

To jedno ćwiczenie. Można wykonywać je pojedynczo trzy lub dziewięć razy dziennie. Ja doświadczyłem, że trzykrotne wykonanie go stymuluje głębokie doznania oczyszczające.

Oddech można przytrzymać na końcu wdechu tak długo, jak jest to wygodne, albo też możesz łączyć go z wydechem, jak w dwudziestu oddechach połączonych. Powinieneś poeksperymentować.

Na początku będziesz zapewne musiał skorzystać z palców, by zamykać na zmianę nozdrza. Łatwo jest to zrobić, kładąc na jednym nozdrzu kciuk, na drugim – czwarty palec, a palce trzeci i drugi opierając na nasadzie nosa.

Zgodnie z fizjologią, nos nie  jest jednym organem, lecz całym ich zespołem. Istnieją w nosie organy, które regulują temperaturę ciała i wiele funkcji fizjologicznych.

Gdy leżysz na lewym boku, oddech ma tendencję dominować w górnym, czyli prawym nozdrzu. Wywiera to wpływ na cały szereg organów. Kiedy leżysz na prawy boku, stymulowane są inne organy, gdyż oddech dominuje w lewym nozdrzu.

Za: ‚Świadomy oddech’, Leonard Orr

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: