Skip to content

Świadome śnienie

CZYM JEST ŚWIADOMY SEN?

Najpoprawniejszą definicją tego określenia jest uświadomienie sobie podczas fazy snu faktycznego stanu w jakim się własnie znajdujemy – zorientowanie się podczas snu o swoim aktualnym stanie świadomości. Sam termin LUCID DREAMING (zamiennie będzie używany skrót LD) został po raz pierwszy użyty przez Fredericka van Edena przy czym muszę wytłumaczyć, że samo słowo „lucidity” oznacza klarowność, przejrzystość, co nie zostało dobrane przypadkowo. Świadomy sen nie wydaje się być zwykłym snem – jego klarowność jest zdumiewająca i możliwość wyróżnienia najmniejszych nawet detali zapiera „senny dech” w piersiach. Samo LD zaczyna najczęściej następować podczas trwającego już jakis czas snu, kiedy to „oneironauta” odkrywa, ze przeżycia jakich doznaje nie wystepują w świecie fizycznym, ale czymś wyprodukowanym przez nasz mózg.

Pomimo tego, że samo określenie LD definiuje świadomość podczas snu, możemy wyszczególnić kilka jego rodzajów:

 • Mamy świadomość podczas snu, ale w żaden sposób nie wpływamy na to, co się z nami dzieje – jesteśmy jedynie mniej lub wiecej biernymi jego obserwatorami. Można to porównać do wyobrażenia sobie siebie jako jedna z postaci filmu, który właśnie oglądamy.
 • Podczas snu mamy świadomość co się z nami dzieje i jesteśmy w stanie zdaś sobie sprawę z tego, że nasze fizyczne ciało jest właśnie w stanie spoczynku i w pewnym stopniu potrafimy oddziaływać na to, co się z nami dzieje. Jednak ciężko jest nam zdecydować się co powinniśmy w danym momencie zrobić i w jaki sposób to osiągnąć.
 • Mamy pełną świadomość swojego stanu i wiedząc, że cały sen jest jedynie kreacją naszego umysłu porafimy z powodzeniem wpływać na wszelkie jego detale właczając w to wyzbycie się wszelkich ograniczeń jakie nadaje nam nasze życie fizyczne (wyzwolenie się z praw fizyki, momentalne zmienianie krajobrazu lub tworzenie sobie postaci i czynna z nimi interakcja).

To co najbardziej odróżnia sen świadomy od normalnego jest zazwyczaj niezwykła klarowność otoczenia, wszystkich rekwizytów, oświetlenia, kolorów, możliwość użycia wszystkich własnych zmysłów, co bardzo rzadko jest spotykane na tak wysokim poziomie podczas zwykłego snu, oraz niesamowite poczucie wolności, radości a nawet euforii.

Sam fakt wykonywania czynności niezgodnych z prawami fizyki jak np.latanie nie musi jeszcze oznaczać, że doświadczamy właśnie świadomego snu. Wiele razy miewamy sny w których latamy i nie zdajemy sobie wtedy nawet sprawy z tego, że to sen.

Wielu z nas ma różne pojęcie na temat samego rozgraniczenia snów zwykłych i świadomych, ale nie jest to w końcu tak bardzo istotne. Jeśli uprzytomnisz sobie podczas snu, że wszystko co cię otacza nie jest prawdziwym światem i odczujesz zdecydowaną różnicę, po czym po przebudzeniu zauważysz, że jesteś z tego powodu w znakomitym nastroju możesz być pewien, że przeżyłeś właśnie świadomy sen. Bardzo często, szczególnie pierwsze świadome sny możemy porównać do „obudzenia się wewnątrz snu”.

W KTÓRYM MOMENCIE WYSTĘPUJE ŚWIADOMY SEN?

Badania wykazały, że LD i zwykłe sny wystepują głównie w czasie fazy snu nazywanej REM (Rapid Eye Movement – szybkie poruszanie gałek ocznych). Sen nie jest monolitycznym stanem i dzieli się na kilka znanych nam faz zwanych 1, 2, 3 i REM powtarzających się w cyklach, które trwają około 90 minut. Pierwsza faza REM występuje w pierwszych 90 minutach od momentu zaśnięcia i trwa około 20 minut. Z biegiem nocy fazy REM wydłużają dzięki czemu skracają one odstęp czasowy pomiędzy sobą. W późniejszej części nocy czas trwania fazy REM może wynosić do 60 minut.

PO CO ŚNIĆ ŚWIADOMIE?

Nie każdy z nas zainteresowany jest świadomym śnieniem. Spowodowane jest to zazwyczaj brakiem wiedzy na ten temat. Często spotykamy się także z twierdzeniem „nie mogę mieć LD, ponieważ nigdy nic mi się nie śni”, co nie jest wcale prawdą. Jeśli jednak czytasz ten tekst, oznacza to, że jesteś zainteresowany tym zjawiskiem i gwarantuję ci, że z odrobiną wytrwałości i poświęcenia twoje szanse na osiagnięcie LD niesamowicie wzrosną.

Poza wspaniałym uczuciem, które towarzyszy świadomemu śnieniu i jest zupełnie niemożliwe do opisania, możemy podczas takiego snu zrobić właściwie wszystko. Wyobraź sobie, że budzisz się, ale cały czas jesteś wewnątrz swojego snu. Nie ma tu żadnych ograniczeń fizycznych ani umysłowych. Możesz spełniać swoje najskrytsze marzenia, pozbywać się zupełnie praw fizyki, a jedyną granicą we śnie jest Twój własny umysł. Możliwości LD są dosłownie nieskończone. Masz problemy z tremą, lękiem wysokości, boisz sie burzy czy ciemności? Jeśli zrozumiesz i przekonasz się, że we śnie nic ci się nie stanie, możesz dokonać wszystkiego nie obawiając sie konsekwencji, których doznałbyś w realnym świecie. LD jest takze niezawodną bronią do zwalczania nocnych horrorów, które nękaja wielu z nas.

Świadome sny pomagają także ludziom upośledzonym fizycznie w spełnianiu ich pragnień. Chcesz spotkać się z uwielbianą osobą płci przeciwnej, a nie masz takiej możliwości w realnym swiecie? Jeśli nie przeżyłeś jeszcze nigdy świadomegu snu nie masz nawet pojęcia, jak bardzo realne światy można sobie tworzyć.

Członkowie listy ONEIRO podejmują także często różnego rodzaju eksperymenty np. spotykanie się wewnątrz LD, lub próba wejścia w sen osoby, która chce osiągnąć LD i danie jej do zrozumienia w jakim stanie się znajduje. Jeśli masz jakieś inne pomysły, jesteśmy na nie otwarci – zapraszamy do listy dyskusyjnej ONEIRO.

KURS ŚWIADOMEGO ŚNIENIA

Kiedy zaczynałem swoją przygodę z Lucid Dreaming poszukiwałem jakiegoś internetowego kursu świadomego śnienia, ale nic takiego nie udało mi się znaleźć. Po kilku latach doswiadczeń postanowiłem pomóc początkującym „Oneironautom”, aby nie musieli do wszystkiego dochodzić metodą prób i błędów. Kurs LD w toja.com jest zupełnie bezpłatny i z pewnością pomoże w uzyskaniu pożądanego efektu – bliższego poznania Królestwa Snów. Zanim rozpoczniesz kurs powinieneś się do niego odpowiednio przygotować:

PRZYGOTOWANIE CZYLI CZEGO POTRZEBUJESZ DO ROZPOCZĘCIA PRZYGODY Z LUCID DREAMING

W oparciu o swoje własne doświadczenia wiem, że nie ma sensu zaczynać treningu bez spełnienia kilku podstawowych warunków:

 • OPTYMIZM
  LD to nie czarna magia i nie możesz pesymistycznie (czytaj:ignorancko) odnosić się do tego zjawiska jeżeli chcesz osiągnąć jakiekolwiek efekty. Pierwszym krokiem do sukcesu jest „otwarcie umysłu” i chęć doznania czegoś nowego, co może zmienić twoje spojrzenie na świat.
 • PEWNOŚĆ SIEBIE
  Jestem zupełnie pewien, że wiara w siebie odgrywa potężną rolę zarówno w osiagnięciu LD jak i w uzyskaniu lepszej nad nim kontroli. Sam się o tym przekonasz.
 • WYSTARCZAJACA ILOŚĆ SNU
  Aby zacząć trening musisz być zupełnie wypoczęty. Zmęczenie obniża prawdopodobieństwo wystąpienia LD i szanse na zapamiętanie jakiegokolwiek snu maleją. Im dłużej śpisz, tym krótszy staje się nieaktywny cykl twojego snu i daje to większe szanse na przebudzenie się w fazie REM, dzięki czemu lepiej pamiętasz co ci się śnilo.
 • WYZWOLENIE SIE OD WSZELKIEGO RODZAJU STRESU
  Problemy w pracy czy w życiu prywatnym absolutnie nie sprzyjają LD. Ja jestem żywym tego przykladem. Stres wywołany problemami prywatnymi spowodował, że skuteczność moich treningów zmalała do dosłownego minimum. W okresie „mentalnego spokoju” potrafiłem doznać dwa do siedmiu świadomych snów na tydzień a w czasie stresu miałem tylko dwa LD w przeciągu czterech miesięcy. Jeśli nie możesz pozbyć się kłopotów, są sposoby na zrelaksowanie się, z których kilka znajdziesz właśnie tutaj w toja.com/lucidity
 • WYTRWAŁOŚĆ
  Pomimo ogólnego przeświadczenia, że LD doznać może jedynie 99% ludzi, nigdy nie natknąłem się na osobę, która próbując wytrwale nie osiagnęła pożądanego efektu. Jeśli się nie poddasz, gwarantuję sukces. Miałem do tej pory kontakt z około stu osobami, które wytrwale starały się przejąć choć raz kontrolę nad swoimi snami i w tylko jednym przypadku jednemu z moich znajomych zajęło sześć miesięcy. Przeciętny okres od początku treningu do pierwszego LD wynosi od dwóch do czternastu dni. Zależne to jest oczywiście bezpośrednio od opisywanych właśnie warunków jak i zaangażowania osobistego oraz intensywnosci treningu. Muszę jednak przyznać, niektórzy z nas mają większe predyspozycje, które nie są uwarunkowane niczym, co jest mi znane.
 • ZMIANA NASTAWIENIA DO ŚWIATA SNU
  W momencie rozpoczęcia własnego treningu postanowiłem przywiązywać bardzo dużą wagę do swoich snów – analizowac je, szukać w nich podobieństwa czy próbowac dochodzić jak powstały w mojej glowie określone sytuacje lub skąd wzięły się dane rekwizyty. Moje życie we śnie stało się dla mnie tak samo ważne jak życie na jawie. Gorąco zachęcam do traktowania przygody z LD w taki właśnie sposób. Zauważysz, że łatwiej będzie ci przynajmniej zapamiętywać swoje sny.
 • NOTATNIK I DŁUGOPIS (DZIENNIK SNÓW)
  Musisz koniecznie trzymać przy/w swoim łóżku notatnik i coś do pisania lub mały dyktafon. Notatnik powinien być wystarczająco mały, aby zmieścił się pod poduszkę i abyś mógł go nosić przy sobie podczas dnia w wypadku jeśli przypomni ci się nagle coś o czym śniłeś poprzedniej nocy. Sam fakt noszenia notatnika przy sobie wywoła poczucie czegoś unikalnego i osobistego, co samo w sobie pomoże ci zwracać większą uwagę na Świat Snu. Musisz zrozumieć, że nie jest wazne opieranie się na małych detalach jak rodzaj notatnika czy kolor długopisu, itd., ale sam fakt i efekt końcowy samego przedsięwzięcia.

Dziennik snów jest jednym z najistotniejszych ćwiczeń każdego oneironauty (tak po polsku nazywamy osobę zaangażowaną w Lucid Dreaming). Oto jego istotne zalety:

 • Polepsza pamięć snów,
 • Wyrabia siłę woli,
 • Dostarcza materiału do poznania „języka snów”,
 • Dostarcza materiału do wykorzystania w niektórych technikach wywoływania LD,
 • Jest mostem łączącym świadomość na jawie ze świadomością we śnie.

Już po kilku dniach zauważysz efekty używania dziennika snów. Łatwiej przyjdzie ci zapamietywanie tego, co ci się śniło oraz stopniowo zaczniesz zapamiętywać po klika snów z jednej nocy. Kiedy wstaniesz rano lub w środku nocy, nie musisz od razu rozpisywać się na temat doświadczonego właśnie snu – zapisz jedynie najważniejsze wydarzenia w jak najprostszej formie. Dzięki temu nie zgubisz reszty wydarzen, które bardzo łatwo jest zapomnieć koncentrując się na mniej ważnych detalach. Kilka godzin później lub przed ponownym położeniem się spać przeczytaj, co napisałeś i wtedy właśnie napisz wszystko, co pamiętasz w bardziej zrozumiałej i obszernej formie. Jeśli w pierwszych kilku dniach po przebudzeniu zauważysz, że nic nie pozostało ci w pamięci, nie martw się – opisz uczucie jakiego doznałeś zaraz po przebudzeniu, barwę jaką właśnie pamiętasz lub zapach. Ja jednak zaczynałem od zapisania snu, który przeżyłem kilka tygodni czy nawet kilka lat wcześniej. Każdego dnia musisz jednak wpisac coś do swojego pamiętnika. Po kilku tygodniach powinieneś być w stanie zapamiętać po 2-4 sny jednej nocy. Ważne jest aby na tym nie poprzestać – bardzo łatwo jest wypaść z wprawy. Radziłbym, pomimo uzyskania pożądanych efektów kontynuować zapiski w dzienniku snów przez conajmniej trzy do czterech miesięcy, lub wcale z tego nie rezygnować. Po kilku latach informacje zapisane przez ciebie mogą okazać się bardzo ciekawym, prywatnym dziełem, które będzie można wykorzystać w różnych interesujących celach.

Mam kilka dodatkowych wskazówek, którymi chciałbym się podzielić:

Kiedy budzisz się rano, nie otwieraj od razu oczu i staraj się nie poruszyć. Rozluźnij się i zastanów się nad tym co ci się snilo. Zazwyczaj przypomnisz sobie swoje sny od końca, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Postaraj się nie panikowac – spokojnie przypominaj sobie co ci się własnie śniło, bez obawy że coś może umknąć twojej uwadze. Zauważysz, że nie będzie to zbyt łatwe przez pierwszych kilka dni, ale powoli dojdziesz do wprawy.

Jak już wspomniałem, zauważysz że przypominasz sobie sny od końca – nie należy z tym walczyć. Jest sposób, który ci w tym pomoże: każdego dnia, kiedy przyjdzie pora na położenie się do łóżka, swobodnie rozluźnij się i przeprowadź bardzo proste ćwiczenie. Przypomnij sobie w skrócie najważniejsze wydarzenia dnia. Zacznij bardziej szczegółowo, po czym skończ na jedynie kluczowych punktach dnia. Cały trik polega na zrobieniu tego od konca – położyłem się do łóżka, umyłem zęby, prysznic, kolacja, rozmowa z domownikiem, powrót do domu, itd. W ten prosty sposób będziesz lepiej panował nad przypominaniem sobie swojego snu.

KURS

Kurs LD trwa dziesięć tygodni i pozwoli poznać Ci różne techniki pomagające w osiągnięciu świadomości podczas snu. Znajdziesz w nim także pomocne wskazówki dzięki którym podróżowanie w Krainie LD stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.

TYDZIEŃ PIERWSZY

Jak zacząć?

Od pierwszego dnia w którym zapiszesz pierwsze słowa w swoim notatniku możesz zacząc trening. Jest on bardzo prosty i nie wymaga zbyt wiele zaangażowania ani czasu. Potrzebujesz jednak zwracać większą uwagę na swoje otoczenie. Za każdym razem, kiedy podczas dnia wydarzy się coś dziwnego lub nieoczekiwanego i kiedykolwiek przypomnisz sobie o LD, powinieneś wykonać tzw. test rzeczywistości (REALITY CHECK). Wyciągasz przed siebie obie dłonie i dokładnie się im przyglądasz zadając sobie pytanie: „czy to jest sen?”. Kiedy jesteś sam, możesz wypowiadac te słowa na głos. Ważne jest nie tylko wypowiedzenie na głos czy w myślach samego zwrotu, ale także skupienie się i zastanowienie czy naprawdę nie śnisz.

Test rzeczywistości jest najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na wywołanie świadomego snu – powinieneś wykonywać to ćwiczenie tak często, jak jest to możliwe. Im częściej tym lepiej. Jeśli wykonasz na początek 100-150 RC dziennie i z czasem wejdzie ci to w krew, masz bardzo duże szanse na osiągnięcie świadomości podczas snu. Najczęściej jednak twoje próby zaczną mieć jakiekolwiek skutki po kilku lub nawet kilkunastu dniach. Pamiętaj więc, aby nie zrażać się i kontynuować testy przez dłuższy okres czasu z taka samą, wysoką częstotliwością. Wytrwałość to klucz do sukcesu!

Zastanawiasz się napewno, w jaki sposób działa test rzeczywistości. Jest to zupełnie proste: monotonne powtarzanie testu wywołuje u nas reakcję mechaniczną, dzięki czemu podczs snu automatycznie będziemy powtarzać czynności, które wykonujemy podczas dnia. Jeśli palisz, zauważysz, że od czasu do czasu zapalasz papierosa we śnie. Jeśli wykonujesz jakąś monotonną czynność, często powtarzasz ją podczas snu itd. Gdy już obejrzysz swoje dłonie we śnie, sam fakt powinien wystarczyć, aby rozpoznać ten odmienny stan. Zwykła koncentracja zazwyczaj daje pożądany efekt. Czasami nie będziesz mieć zupełnej pewności, czy własnie śnisz, i musisz koniecznie się nauczyć, że jeśli masz moment zawahania i nie jesteś w stu procentach pewien, to z pewnościa śnisz! Czy choć raz zdarzyło ci się na jawie mieć wątpliwości co do tego, czy śnisz, czy nie? Muszę wrócić do twojego dziennika. Całkiem prawdopodobne jest, że już w swoim życiu doznałes świadomego snu, ale tego nie pamiętasz. Jak często zdarza ci się wstać rano i zupełnie nie pamietać, co ci się śniło? Dzięki dziennikowi będziesz w stanie w dużym stopniu poprawić swoją pamięć o snach.

Kładąc się spać musisz przygotować się do ewentualnego sukcesu. Kiedy już doznasz LD może się okazać, że nie będziesz wiedzieć, co z tym wszystkim zrobić. Poziom twojego zaangażowania i kontroli nad pierwszymi świadomymi snami będzie prawdopodobnie stosunkowo niski. Trudno będzie zdecydować, co chcesz zrobić, i utrzymywać kontrolę na długi okres czasu. Musisz każdego dnia przygotować sobie plan działania i najlepiej nie zmieniać go aż do momentu jego realizacji. Propozycja pierwsza to LATANIE. Dlaczego latanie? Z dwóch głównych powodów. Pierwszy – wspaniałe uczucie, drugi – przełamujesz pierwsze prawo fizyki, co pomaga ci zorientować się we śnie, że wszystko jest możliwe. Pewnego dnia w grupie ONEIRO zorientowaliśmy się nagle, że są trzy główne sposoby latania: zawieszenie w powietrzu, latanie za pomocą użycia kończyn (tak jak pływanie) i jak to nazwali Oneironauci „latanie na supermana”.

Jednym z najczęstszych problemów w LD, a szczególnie w początkowej fazie przygody z tym zjawiskiem, jest tzw. „wybijanie się ze snu”. Kiedy osiągamy kontrolę nad swoim snem, jesteśmy bardzo podekscytowani, co powoduje wzmożoną pracę mózgu zbliżoną do tej, w jakiej jesteśmy w czasie normalnego funkcjonowania podczas dnia. Jeśli nie nauczymy się tego opanować, bardzo często nadmierna radość spowoduje niechciane przebudzenie. Jest kilka metod, które pomagają nam w przedłużeniu naszego LD, aczkolwiek z biegiem czasu nauczymy się rozluźnic i nie panikować. Sam strach przed przebudzeniem jest moim zdaniem najwiekszym problemem. Kiedy jesteś pewny siebie, nauczysz się nad tym panować. Poniżej przedstawiam metody, które mogą ci skutecznie pomóc:

KONCENTRACJA NA RUCHU LUB BEZRUCHU NASZEGO SENNEGO CIAŁA – wydaje się najlepszym sposobem na wydłużenie LD. Możesz to osiągnąć na trzy sposoby:

 • Wirowanie
  Kiedy zauważysz, że tracisz kontrolę nad snem lub wydaje ci się, że za chwilę się obudzisz, zacznij obracać się wokół siebie i skup się na tym ruchu, zwracając szczególną uwagę na to, jak zachowuje się twoje senne ciało.
 • Pocieranie rąk
  Ten sposób wydaje się być rownie efektywny jak wirowanie. Kiedy czujesz utratę kontroli nad snem, zacznij pocierać swoje dłonie obserwując, co się dzieje. Postaraj się wyczuć ciepło wytwarzane poprzez pocieranie.
 • Koncentracja na nieruchomym elemencie snu
  Po pewnym czasie zauważysz, że jedynym pewnym nieruchomym elementem snu sa twoje nogi. Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad snem, pochyl swoją głowe i wpatruj się w swoje nieruchome nogi, koncentrując się na ich bezruchu.

KONTROLA! – moja ulubiona technika, która pomaga nie tylko w przedłużeniu LD, ale i poprawieniu klarowności snu. Zacząłem używać tej techniki ponad rok temu i w moim wypadku działa za każdym razem. Kiedy tracisz panowanie nad snem lub gdy nawet zaczynasz swój świadomy sen, bardzo pomocne jest po prostu zatrzymanie się i wykrzyknięcie tak głośno, jak możesz: KONTROLA! lub OSTROŚĆ! (w wypadku utraty ostrości obrazu lub braku detali).

TYDZIEŃ DRUGI

Kontynuujac używanie technik przedstawionych w tygodniu pierwszym oraz nie zaprzestając prowadzenia dziennika snu, dodaj do swojego „repertuaru” dodatkowe sposoby:

Po tygodniu czasu masz już w swoim dzienniku kilka zapisanych snów. Przyszedł czas, aby go użyć. Powinieneś teraz przestudiować swój dziennik i wyszczególnić w nim liczne klucze – są to wyjęte z kontekstu wydarzenia, rekwizyty, krajobrazy lub jakakolwiek rzecz zawiadomiająca cię o tym, że właśnie śnisz. Zauważysz, że jest ich całkiem sporo i mają one tendencję do powtarzania. Często miewasz nawet całe wydarzenia, o których śnisz zupełnie regularnie i nie wiesz nawet, że możesz je wykorzystać w swojej przygodzie z LD. Zorganizuj sobie listę takowych kluczy i na początku zapisz te, które najczęściej się powtarzają i te, które definitywnie dają ci znak, że stan, w którym się znajdujesz, jest snem. Każdego dnia przeglądaj swój dziennik i dodawaj następne punkty do stworzonej przez ciebie listy. Czytaj ją na głos każdego wieczoru przed położeniem się spać.

Jeśli masz jakiś niezbyt zdrowy zwyczaj jak picie kawy, palenie papierosów, czy pociąg do słodyczy, dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i stać się zdrowszym i zarazem dodać jeszcze jeden trening, który pomoże ci w uzyskaniu LD. Załóżmy, że palisz. Rzuć palenie przynajmniej na kilka tygodni i za każdym razem, kiedy przyjdzie ci ochota na papierosa, powiedz sobie: nie mogę zapalić papierosa, dopóki nie uzyskam LD (metoda kary/nagrody). Proponowałbym przy tym ze wzgledów zdrowotnych zdecydować, że 1 świadomy sen = 1 papieros.

Jeśli doznałeś już swojego pierwszego świadomego snu, oto następne zadanie. Latanie jest wspaniałą sprawą i jest kilka rzeczy, o których wcześniej nie wspomniałem. Znam kilka osób, ktore mają problemy z lataniem na dużych wysokościach i lataniem z zawrotną prędkością. Jeśli będziesz miał podobne problemy, proszę o kontakt. Mam zamiar stworzyć listę rzeczy, na które powinno się uważac i tych, ktore przynoszą szczególną satysfakcję. Kiedy już zorientujesz się, że śnisz, znajdź coś wysokiego, np. budynek lub skały. Wejdź tak wysoko, jak możesz, i stań na krawędzi okna czy przepaści. Popatrz w dół i przygotuj się do skoku. Nie chcę, abyś próbował wznieść się w powietrze, wręcz przeciwnie – powinieneś spaść w dół jak kamień. Będzie to bardzo ciekawe uczucie, które pozwoli ci także przezwyciężyć senny strach. Śmierć podczas snu jest zupełnie niegroźna. Kiedy spadniesz, możesz doznać dwóch różnych doświadczeń:

 • Uderzyć w ziemię (przy czym mozesz się bezboleśnie połamać).
 • Zabić się i pojawić się w innym świecie, co też okaże się ciekawym przeżyciem.

Zaczynasz powoli uczyć się, że we śnie jedyną limitacją jest twoja własna wyobraźnia. Powodzenia.

TYDZIEŃ TRZECI

To, o czym teraz napiszę, może bardzo ci pomóc zarówno w przedłużaniu jak i doznawaniu LD. Przydarzyło mi się to już kilka razy i za każdym razem byłem zdumiony, jak łatwo dałem się nabrać. Śniłem właśnie o czymś i obudziłem się rano na swoim łóżku patrząc w sufit. Przypomniała mi się technika „False Awakenings” (fałszywe przebudzenia) i momentalnie ją zastosowałem. Ku mojemu zdziwieniu po przeprowadzeniu testu rzeczywistości okazało się, że śnię! Wszystko było tak realne, że ciężko było mi w to uwierzyć. Po jakimś czasie obudziłem się już naprawdę i okazało się, że jest jeszcze noc…

Tydzień trzeci zacznij od bardzo krótkiego RC (testu rzeczywistości) każdego rana zaraz po przebudzeniu i później kontynuuj z zapisaniem swoich snów (jeśli okaże się, że to nie jest sen). Powtarzaj to przez cały tydzień a później wyrywczo w następnych tygodniach.

Czasami pomimo wykonywanego RC nie zauważasz, że śnisz, wydaje ci się jednak, że jesteś w odmiennym stanie świadomości. Mam dla ciebie kilkanaście najlepszych sposobów na upewnienie się, czy śnisz:

 1. Włącz przycisk do światła – w 90% snów powoduje to jakiś niepożądany efekt lub totalny brak efektu – może się zdarzyć, że zapalając światło włączysz wodę lub światło w zupełnie innym pomieszczeniu, itp.
 2. Próba latania – powodzi się w około 70% snów (pomaga np. wyskoczenie z okna – tutaj musisz mieć trochę odwagi).
 3. Wejdź na mebel i skocz z niego – zawsze będziesz spadać w zwolnionym tempie. Jeżeli nie mieszkasz sam, przygotuj na to domowników, bo mogą się zdziwić, kiedy w środku nocy zobaczą cię wdrapującego się na szafę…
 4. Przyjrzyj się dokładnie otoczeniu – czy widzisz jakieś dodatkowe elementy lub ich brak?
 5. Przyjrzyj się swym dłoniom bardzo uważnie – czy są dokładnie takie same jak te, które posiadasz na jawie?
 6. Wyjrzyj przez okno – czy zgadza się pora roku i oświetlenie odpowiada porze dnia? (wiele razy zadziałało w moim przypadku)
 7. Spróbuj skoncentrować się na jakimś rekwizycie z twojego otoczenia i zmienić go siłą woli.
 8. Spróbuj przełożyć swoją dłoń przez obiekt, który wydaje się być stałą masą (ściana, szkło, drewno, itp.).
 9. Uszczypnij się i sprawdź, jak reaguje na to twoja skóra.
 10. Znajdź lustro i przyjrzyj się sobie – czy twoja postać nie różni się od tej na jawie?
 11. Rozwiąż w myślach jakieś proste działanie matematyczne – czy twój sposób obliczania nie wydaje ci się podejrzany? Czy masz problemy?
 12. Popatrz na swój zegarek – czy działa tak jak powinien? Odwróć się do tyłu i znów spójrz na wskazówki. Czy jest ta sama godzina?

Wszystkie te testy rzeczywistości mogą w większym lub mniejszym stopniu pomóc ci w uzyskaniu LD. Jesteśmy wszyscy różni i po pewnym okresie zauważysz, jaki RC i jaki sposób na wywołanie LD przynosi najlepsze efekty. Ważne jest jednak nie zaprzestać na kontynuowaniu treningów, nawet jeśli doświadczysz pożądanych rezultatów. Musisz z czasem dojść do wprawy i świadome sny powinny stać się stałą częścią twojego życia. Bardzo łatwo jest stracić regularne występowanie LD jeśli nie będziesz kontynuować treningu.

Załóżmy, że już sobie polatałeś i przynajmniej raz doznałeś śmierci lub ciężkich obrażeń ciała spowodowanych upadkiem z dużej wysokości. Oto następne zadanie: jestem pewien, że ci się spodoba… Czy jest jakaś osoba, której w życiu pożądasz lub przynajmniej bardzo ci się podoba? Zaplanuj sobie randkę – nie mierz zbyt nisko – poszalej trochę. Może jakaś gwiazda filmowa, niespełniona miłość, czy ktoś z kim straciłeś kontakt? Nie zawiedziesz się. Miłej zabawy.

TYDZIEŃ CZWARTY

Zaczynamy technikę MILD czyli wywoływanie świadomego snu poprzez pobudzanie pamięci. Tak jak supełek na chusteczce czasami przypomina ci o wykonaniu jakiejś czynności, metoda MILD ma za zadanie przypomnieć ci o tym, że śnisz. Jest to stosunkowo proste w wykonaniu. Kładąc się spać, rozluźnij się i uspokój swój umysł. Powiedz sobie wtedy na glos: „następnym razem kiedy będę śnił, chcę rozpoznać, że to sen”. Ważne jest przy tym aby „kiedy” i „co” było w tym zdaniu wyraźnie sprecyzowane. Proponuję stosować technikę MILD jedynie w dni wolne od pracy czy szkoły. Technika MILD wykonana rano daje najlepsze efekty. Kiedy już wstaniesz w swojej normalnej porze budzenia, zapisz swój sen i powtórz go sobie kilkakrotnie. Później leżąc w łóżku i kładąc się spać powiedz do siebie: „następnym razem kiedy będę śnił, chcę rozpoznać, że to sen”. Wyobraź sobie siebie we śnie, który właśnie studiowałeś, ale tym razem w twoim śnie orientujesz się, że śnisz. Powtarzaj to zdanie i wizualizuj siebie we śnie dopóki nie zaśniesz ponownie.

Powróćmy na chwilę do dziennika snów. Czy zauważyłeś postępy w zapamiętywaniu snów? Oto kilka dodatkowych wskazówek:

 • Jeśli wstaniesz rano i masz kłopoty z przypomnieniem sobie, co ci się śniło, połóż się na kilkanaście sekund na prawym boku i skup się nad tym co ci się śniło, później na wznak i na lewym boku. Czasami samo leżenie w pozycji, w jakiej spałeś wywoła skojarzenie i pomoże przypomnieć sobie, co ci się śniło.
 • Nastaw sobie budzik na dwie godziny przed normalnym czasem wstawania i postaraj się przez chwilę przypomnieć sobie, co ci się śniło. Jeśli nie przyniesie to pożądanego efektu, nastaw budzik, aby zadzwonił pół godziny później. Powtórz to jeszcze trzy razy.
 • Zacznij pisać datę i dokładną godzinę obudzenia się oraz godzinę, w której prawdopodobnie zasnąłeś. Pomoże ci to znaleźć najbardziej efektywny moment na pobudkę. Nadaj każdemu swojemu zapisanemu przeżyciu krótki tytuł adekwatny do jego treści. Zacznij pisać każde wydarzenie w czasie teraźniejszym.

Następnym zadaniem dla ciebie będzie chodzenie po powierzchni wody. Dowiedziałem się kiedyś, że sprawia to bardzo dużą przyjemność. Najlepiej jest połączyć to doświadczenie z lataniem. Najpierw wznosisz się wysoko w górę i szukasz jakiegoś ładnego miejsca. Moim ulubionym miejscem jest mocno oświetlona zatoka nad oceanem, gdzie dno widoczne jest około 20 metrów pod wodą.

TYDZIEŃ PIĄTY I SZÓSTY

Przez ostatnie kilka tygodni poznałeś już wiele technik wykorzystywanych do osiągnięcia LD. Kontynuując te same ćwiczenia przez następne dwa tygodnie zastanów się, które z nich dają najlepsze efekty. Na końcu szóstego tygodnia powinieneś zdecydować się na dwa najbardziej efektywne sposoby.

Oto kolejne zadanie: czas na doświadczenia. Jeśli już znajdziesz się w LD, znajdź jakiś budynek, wejdź do niego i zacznij przechodzić przez ściany i drzwi. Oto rodzaje materiału, które masz wypróbować: kamień, szkło, drewno, stal, beton. Zwróć szczególną uwagę na:

 • łatwość przechodzenia przez dany materiał,
 • uczucie i odgłos towarzyszący przechodzeniu przez każdy rodzaj materiału.

Kilka pomocnych wskazówek. Jeśli nie możesz przejść przez ścianę lub metalowe drzwi, obróć się tyłem i przejdź przez nie cofając się. Jeśli utkniesz w jakimś materiale podczas przechodzenia przez niego, zamknij oczy i wyobraź sobie jakiś przyjemny krajobraz. Zechciej się tam znaleźć.

TYDZIEŃ SIÓDMY

Czas na przerwę. Jedyną czynnością aż do piątku powinno być używanie dziennika snów. Potrzebujesz trochę odpocząć od LD. W sobotę i niedzielę MILD (patrz tydzień 4).

TYDZIEŃ ÓSMY

Na końcu szóstego tygodnia wybrałeś dwa najlepsze sposoby na uzyskanie LD. Czas do nich powrócić i dołożyć do nich jeszcze jedną technikę. Na wewnętrznej części lewej dłoni napisz sobie dużą literę „K” (od KONTROLA). Staraj się robić RC tak często jak zobaczysz literę K na swojej dłoni. Pamiętaj, że musisz zwracać szczególną uwagę na to, aby twoje RC nie stało się czymś mechanicznym. Za każdym razem potrzebujesz się głęboko zastanowić nad tym, czy przypadkiem nie śnisz.

Kolejne ćwiczenie – zaczynasz od latania i znajdujesz jakieś ciekawe miejsce nad wodą. Wzbijasz sie wysoko nad wodę i z dużą prędkością nurkujesz w niej nie tracąc prędkości. Zwróć przy tym uwagę jak sama woda wpływa na twoje możliwości manewrowania, i czym różni się latanie w powietrzu od latania w wodzie.

TYDZIEŃ DZIEWIĄTY

Następna technika była zastosowana podczas jednego z kursów LD w Bostonie. Bardzo mnie zainteresowała, ponieważ pokazuje ona, jak wiele sposobów można zastosować podczas prób osiągnięcia LD. Przez cały następny tydzień przechodząc przez jakiekolwiek drzwi dotknij delikatnie lewą dłonią framugi i poczuj, czy dotyk zgadza się z rodzajem materiału, który widzisz. Zadaj sobie szybko pytanie: „czy to jest sen?” i odpowiedz na nie z wytłumaczeniem, dlaczego. Kiedy zastanowimy się nad tym, jak często we śnie przechodzimy przez drzwi, to jeśli będziemy pamiętali, aby wykonywać przy tym RC, nasze szanse na osiągnięcie LD wzrosną niesamowicie.

Jeżeli jesteś osobą, której często śnią się nocne koszmary, LD jest najlepszym sposobem wyzwolenia się od nich. Ja miewałem straszne sny bardzo rzadko i nie mam aż tak dużo doświadczenia z nimi, ale z chęcią podzielę się tym, co udało mi się osiągnąć. Dodam przy tym, ze „nocne mary” stały się dla mnie całkiem ciekawą formą zabawy. Rzeczą najważniejszą jest oczywiście pewność siebie. Jeśli ktoś cię goni, nie uciekaj, wręcz przeciwnie – zatrzymaj się i czekaj, co się stanie. Ja kilka razy dałem się zabić i jeszcze po tym świecie chodzę. Musisz zrozumieć, że cokolwiek robisz we śnie, nie ponosi to za sobą żadnych fizycznych konsekwencji, wtedy o wiele łatwiej będzie ci sprostać najtrudniejszym nawet zadaniom. Jeśli jednak masz problem z jakimś stworem, który cię męczy, oto co możesz zrobić: zapal latarkę i poświeć mocnym światłem prosto na danego osobnika (wyczytałem to kiedyś, już nawet nie wiem, gdzie, ale sprawdziłem – działa). Jeśli stwór jest ci przyjazny, momentalnie zniknie i przestanie cię męczyć. Jeśli jednak jest twoim wrogiem – wyciągasz pistolet i go zabijasz. Jeśli masz problemy ze znalezieniem latarki czy pistoletu, najprostszym sposobem jest użycie komend słownych. Zwykły krzyk: „latarka” i już jest – pamiętaj, pewność siebie to cały sukces w świadomych snach.

TYDZIEŃ DZIESIĄTY – PODSUMOWANIE

Ostatnim sposobem, który wykorzystasz w tym kursie, jest autohipnoza. Każdego wieczoru przed zaśnięciem połóż się i rozluźnij. Zacznij od relaksacji mięśni. Rób to powoli. Zacznij od dolnej partii twojego ciała – najpierw czterokrotnie naprężać i rozluźniać mięśnie łydek, później powtórz to samo z udami i posuwaj się po kolei w górę. Powinieneś odczuwać przepływ falującej przez twoje ciało energii. Kiedy dojdziesz już do głowy, powinieneś doznać rozluźnienia całego ciała. W tym momencie zacznij odliczać w myślach od dziesięciu do zera. Kiedy wypowiesz w myślach „zero”, będziesz w stanie lekkiego transu. Wiedz, że możesz wyzwolić się z niego odliczając od zera do dziesięciu. Kiedy już będziesz w stanie transu powiedz sobie, używając najprostszych możliwie zwrotów, że będziesz rozpoznawać i pamiętać swoje sny. Możesz także powiedzieć sobie, że w pewnym momencie nadchodzącej nocy przyśni ci się jakaś określona rzecz, która pomoże ci osiągnąć kontrolę. Najlepiej trzymać tą rzecz zaraz przy łóżku, aby stała się ona dla ciebie swego rodzaju symbolem kontroli i przypominała o twoim zadaniu. Najlepiej jest powtórzyć twoje „komendy” kilkakrotnie do momentu, aż doznasz przeświadczenia, że twoja wiadomość dotarła do twojej świadomości. Odlicz wtedy od zera do dziesięciu i połóż się spać.

TECHNIKI ODPRĘŻAJĄCE

Poniższe techniki mogą stanowić uzupełnienie kursu świadomego śnienia, będąc zarazem nowym doświadczeniem. Techniki te stosowane są także w celu poprawiania skuteczności przeżyć OOBE.

Trans – odmienny stan świadomości

Autohipnoza

TERMINOLOGIA LD

 • LD – Lucid Dream/Lucid Dreaming – świadomy sen/świadome śnienie
 • RC – Reality Check – test rzeczywistości
 • RT – Reality Test – oznacza to samo co RC: test rzeczywistości
 • FA – False Awakenings – fałszywe przebudzenia
 • REM – Rapid Eye Movement – szybkie poruszanie gałek ocznych
 • MILD – Mnemonic Induced Lucid Dream – wywoływanie świadomego snu przez pobudzanie pamięci
 • DILD – Dream-Initiated Lucid Dream – wywoływanie świadomego snu poprzez sen
 • LILD – Letter Induced Lucid Dream – wywoływanie świadomego snu poprzez literę
 • PILD – Punishment Induced Lucid Dream – wywoływanie świadomego snu poprzez karę
 • RILD – Reward Induced Lucid Dream – wywoływanie świadomego snu poprzez nagrodę
 • SILD – Sexual Induced Lucid Dream – seksualne wywoływanie świadomego snu
 • TILD – Thirst Induced Lucid Dream – wywoływanie świadomego snu poprzez pragnienie
 • UILD – Urinate Induced Lucid Dream – wywoływanie świadomego snu poprzez oddawanie moczu
 • WILD – Wake Induced Lucid Dream – wywoływanie świadomego snu poprzez przebudzenie
 • OBE/OOBE – Out Of Body Experience – doświadczenie poza ciałem
 • AB – Astral Body – ciało astralne

Jest to materiał autorstwa Krzysztofa Błaszczyka pochodzący z nieistniejących już stron witryny toja.com.

Reklamy
4 Komentarze leave one →
 1. 17/06/2013 07:00

  Należy jednak uważać, że świadomymi snami, gdyż mogą nawet zaszkodzić naszej psychice. Kiedyś stosując techniki świadomego snu, mniej zwracałem uwagę na życie w rzeczywistości, otwierając się na prawdziwe życie dopiero w snach.

 2. Sailor permalink
  29/09/2014 15:43

  „Mniej zwracalem uwage na rzeczywistosc” – przeciez LD jest takim samym elementem rzeczywistosci, jak jawa. Objaw, ktory opisujesz jest dowoden na postepujaca u Ciebie integracje (podswiadomosci i swiadomosci) co jest zjawiskiem ze wszechmiar pozadanym i zdrowym.

  Nie sadze by to w jakikolwiek sposob zaszkodzilo Twojej psychice – wrecz odwrotnie! To objaw jej „zdrowienia”.

 3. ~~Aselif3 permalink
  08/12/2015 22:27

  Nie chcę mi się tego całego czytać .-. ale trochę tam przeczytałam, dlaczego ja nie potrafię czegoś nie rozwalić? XD Coś mi nie wychodzi i jest fajnie ale nie idealnie 😛

 4. Pieseł permalink
  07/06/2016 12:10

  Ze skakaniem jako TR radzę uważać, mój znajomy skacząc z szafy złamał sobie… penisa xD

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: